Wróć do strony głównej Adwokata Wielkopolskiego < cofnij

Adwokat w roli głównej

2014-10-04

Trzeci Przegląd Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej“ odbędzie się od 17 do 19 października w warszawskim kinie Muranów. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć m.in. „Dwunastu gniewnych ludzi“, „Anatomię morderstwa“, czy „Krótki film o zabijaniu“. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

To wydarzenie ma przybliżać widzom realia pracy adwokata – mówiła niedawno na łamach Forbesa pomysłodawczyni przeglądu, adw. Anisa Gnacikowska, członek Naczelnej Rady Adwokackiej. W polskiej kinematografii kino prawnicze to luka, którą warto wypełnić.

Adw. Gnacikowska uważa, że dzięki takiej działalności można podnieść świadomość prawną, a swój wybór zawodu tłumaczy tak: Jak mówił Tom Hanks w „Filadelfii” zostałam adwokatem dlatego, że nie zawsze, ale co jakiś czas na sali sądowej dzieje się cud sprawiedliwości i ja w tym cudzie biorę udział.

W tym roku widzowie Przeglądu będą mogli zobaczyć kultowy film „Dwunastu gniewnych ludzi“ w reżyserii Sidneya Lumeta, jeden z najważniejszych filmów ze słynnego cyklu „Dekalog“ w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego – „Krótki film o zabijaniu“, „Lincz“ Krzysztofa Łukaszewicza opowiadający głośną przed laty historię braci wymierzających sprawiedliwość terroryzującemu wieś recydywiście, czy jeden z ważniejszych filmów o tematyce prawniczej – „Anatomię morderstwa“ w reżyserii Otto Premingera. Po raz pierwszy na ekranie kina w Polsce pokazana zostanie „Druga prawda“ Barbeta Schroedera w tłumaczeniu stworzonym specjalnie na potrzeby Przeglądu.

Podczas dwóch poprzednich edycji pokazywane były dzieła takich twórców jak Robert Mulligan, Sidney Lumet czy Janusz Majewski. Przegląd kina prawniczego “Adwokat w roli głównej” od początku swojego istnienia przyciąga do kina rzesze widzów i cieszy się niesłabnącą popularnością.

„Adwokat w roli głównej“ organizowany jest przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Fundację Szkoła Wajdy. Tegoroczną edycję przeglądu objęli patronatem: Wydawnictwo Beck, Akademia Soft Skills oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA POLAND.

Przegląd odbędzie się w dniach 17-19 października w warszawskim kinie Muranów.Więcej informacji na temat przeglądu można znaleźć na naszej stronie na Facebooku.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Kina Muranów od poniedziałku 13 października.

Pełen program tegorocznej edycji przeglądu:
17 października, piątek
Godz. 20.30 “Żebro Adama”, reż. George Cukor (pokaz zamknięty)
18 października, sobota
Godz. 12.00: „Druga prawda”, reż. Barbet Shroeder
Godz. 14.15: „Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski
Godz. 16.00: „Prawnik z Lincolna”, reż. Brad Furman
19 października, niedziela
Godz. 12.00: „12 gniewnych ludzi”, reż. Sidney Lumet,
Godz. 13.45: „Lincz”, reż. Krzysztof Łukaszewicz
Godz. 15.30: „Anatomia morderstwa”, reż. Otto Preminger

Uwagi do tekstu prosimy zgłaszać na adres poczty elektronicznej: mmalecka@adwokatmalecka.pl